תכנית הקשר הרב דורי עמותת מרחבים וביה"ס יסודי משגב

| עדכון אחרון:  02/04/2019 20:47

אפריל 2019 -  הגיע לסיומו המחזור הראשון של תכנית הקשר הרב דורי  

תכנית "הקשר הרב דורי" הינה תכנית של המשרד לשוויון חברתי, בית התפוצות ומשרד החינוך המיועדת ליצור קשרים רב דוריים באמצעות  תיעוד סיפורי חיים של ותיקים על ידי צעירים, תוך שימוש באמצעים דיגיטליים והעלאתם למאגר סיפורי מורשת באתר בית התפוצות.

בשנת הלימודים תשע"ט יצא לראשונה לדרך שיתוף הפעולה במסגרת התוכנית בין בית הספר "יסודי משגב" ובין עמותת "מרחבים" –לוותיקי משגב .

קבוצה  של 12 תלמידי כיתות ו' מיסודי משגב ו-7 ותיקי משגב מהישובים בהם לומדים התלמידים התכנסה בסוף חודש דצמבר 2018 למפגש הכרות בספרית בית הספר.

במפגש "קשרנו את הקשר" הראשוני בין הוותיקים לצעירים, הכרנו מעט אחד את השני והתחלקנו לקבוצות עבודה..

במפגש הבא חיכו הצעירים עם פרחים לותיקים בשער בית הספר והראו להם את הדרך לחדר המחשבים. הוותיקים הביאו איתם תמונות וחלקו עם הצעירים את סיפורי החיים שלהם, סיפורי הקמת הישובים, סיפורי ילדות בצל שואה ותקומה והצעירים הופתעו לגלות דברים חדשים על המדינה ובעיקר על הישובים בהם הם חיים. הצעירים לימדו את הוותיקים להשתמש בתוכנה הרלבנטית, ובאמצעים דיגיטליים שונים לצורך תיעוד הסיפורים.  חלק מהצוותים נפגשו גם בשעות אחר הצהרים הוותיקים לשם השלמת העבודה וביחד יצרו סיפור דיגיטלי מתועד בטקסט ותמונות אשר הועלה לאתר מאגר סיפורי המורשת של בית התפוצות. 

לקראת סוף התהליך נסעה כל החבורה לסיור בבית התפוצות. בדרך לימדו הצעירים את הוותיקים להשתמש בכל מיני אפליקציות בטלפון החכם ושמעו יחדיו מוזיקה אהובה על פי בחירתם. הסיור היה מרתק, לימודי וחוויתי כאחד והמסקנה המשותפת הייתה שכל אחד מאתנו הוא חלק מהסיפור הגדול של העם היהודי.  המדריך הסב את תשומת לב כולם לכך שבאופן מפתיע הפערים בין הדורות בקבוצה לא השפיעו על מידת העניין שגילו (תמונות בית התפוצות).

מפגש הסיום היה מרגש במיוחד – ניכר היה שנוצר קשר של ממש בין הוותיקים והצעירים. כולם ביטאו הנאה מהחוויה ,עניין בתהליך, גאווה בהיותם חלוצי התוכנית בבית הספר ובמרחבים ואף הביעו תקוה שהקשר יימשך!

 אחד המשתתפים סיכם ואמר במלים שמבטאות הכול - אני מרגיש שנוסף לי נכד חדש למשפחה!

כולנו תקווה שזוהי תחילתה של מסורת רבת שנים!

ספורי הותיקים וספור הפרויקט יוצגו בקרוב בימי ההורים בבית הספר היסודי וגם בתערוכת סוף השנה של מרחבים. 

מסמכים מצורפים להודעה זו:

עמותת מרחבים- עמותה לוותיקי משגב, מרכז מועצה אזורית משגב (בצמוד למועדון כפרי משגב), ד.נ משגב 20179
טל: 04-9990314, פקס: 04-9990623, דוא"ל: sari@merchavim-misgav.org.il