נפלאות המוח וההתנהגות האנושית - מסע מרתק בנבכי המוח האנושי

מרצה/ים


עמית אברון:
M.A בנוירופסיכולוגיה ובפסיכולוגיה

מועדים

15/11/2021 - 10/01/2022 ערב יום ב', 18:00 - 19:30(112324)

לתוכנית החוגים המלאה לפי ימים לחצו כאן

מקום

אולם הרצאות 1+2 (בית מרחבים)

עלות

לבני 60+: 320 ₪

קהל רחב: 360 ₪

פרטים נוספים

נפלאות המוח וההתנהגות האנושית - מסע מרתק בנבכי המוח האנושי

מרצה: עמית אברון, .M.A בנוירופסיכולוגיה ובפסיכולוגיה

 

ימי שני, 18:00-19:30 החל מ- 15.11.21, אחת לשבוע

 

תאריכים: 15.11.21, 22.11.21, 6.12.21, 13.12.21, 20.12.21, 27.12.21, 3.1.22, 10.1.22 (8 הרצאות)

 

המוח האנושי אינו האיבר הגדול בגוף האנושי ואף לא המרשים ביותר במראהו. עם זאת, הוא האיבר החשוב ביותר בגופנו. ממנו נובעים התשוקות, השאיפות והכישרונות שלנו, אך גם המצוקות והחולשות.

בסדרה זו נדון במגוון נושאים הקשורים למוח, לנפש ולהתנהגות האנושית.

הבנת תפקודי המוח פותחת בפנינו אפשרויות ליישום דרכים שונות ומגוונות על מנת לשמר את התפקודים היומיים, המנטליים, הפיזיים והקוגניטיביים בגיל המבוגר.

 

פרקי הסדרה:

על חיות ואנשים: בעלי חיים מהווים "מודל" להבנת התנהגות אנושית. קופים, חולדות ועכברים לימדו אותנו רבות על עיצוב התנהגות, כוחם של חיזוקים ועונשים, התמכרויות לסמים ושיקום מפגיעה מוחית. נספר על כמה מהניסויים החשובים הללו ונדון בשאלה המוסרית של ניסויים בבע"ח. 

 

אינטליגנציה ויצירתיות במוח האנושי: מהן המערכות המוחיות המאפשרות חשיבה לוגית, שיטתית ,עמוקה ומסודרת, אך מאידך גם חשיבה ספונטנית, יצירתית ו"מחוץ לקופסה"? האם אפשר לאבחן אינטליגנציה לפי מבנה המוח, והאם ניתן לשפר אותה באמצעים חיצוניים?.  

 

נוירו-אסתטיקה – המוח במוזיאון: חוויות אומנותיות כצפייה במופע מחול, האזנה למוזיקה וצפייה בתמונה, מלוות בהפעלה נרחבת של אזורים שונים במוח. מהם אותם אזורים? מה מייחד אותם וכיצד הם פועלים? מהם העקרונות הגורמים ליצירת אומנות להיות מרתקת? והאם יש "איזור יופי" במוח?

 

האונה המצחית כאחראית לתפקודים השכליים המורכבים ביותר: היא משתרעת על פני כחצי משטח קליפת המוח האנושי, ואחראית לתפקודים השכליים המורכבים ביותר כגון- קשב ולמידה, קבלת החלטות, ויסות רגשי, פתרון בעיות ותכנון העתיד. כיצד בודקים תפקוד אונה זו באמצעות מבחנים נוירו-פסיכולוגיים? ומהן ההשלכות של פגיעה בחלק זה?  

 

סמים ממכרים והמוח: סמים הם חומרים כימיים הנקשרים אל קולטנים במוח ומשנים את ההתנהגות האנושית. מהן קטגוריות הסמים העיקריות? כיצד משפיעים הקוקאין, אקסטזי, הרואין ואלכוהול על התודעה ועל ההתנהגות? וכיצד אפשר להשתמש בחומרים אלו לריפוי הפרעות נפשיות.  

 

נוירו-אתיקה - המוח בבית המשפט: מהם המצבים המוחיים המאפשרים להכריז על אדם כ "לא אחראי על מעשיו"?  האם מוחם של עבריינים סדרתיים שונה מזה של אדם רגיל?  האם מוות מוחי מספיק כדי להכריז על אדם כמת? ומהו הסטטוס החוקי והמוסרי של אמצעים כימיים וחשמליים לשיפור תפקוד המוח? 

 

מה חדש במדעי המוח 2022? : דרך 10 מחקרים פורצי דרך שפורסמו בכתבי-העת המקצועיים בשנתיים האחרונות, נסקור התפתחויות בשדה מדעי-המוח בתחומים כגון :  תקשורת עם אנשים במצב "צמח", טיפול באוטיזם, טיפול בדיכאון באמצעות סמים פסיכדליים, שיפור בריאות המוח בגיל השלישי, השפעת וירוס הקורונה על המוח, השפעת קנאביס על המוח ועוד.  

נגד כיוון השעון" או "משתבח עם הזמן" – איך לשמור על המוח ואף לשפר את תפקודו, בגיל מבוגר? האם ירידה בקוגניציה היא בלתי נמנעת? באילו תחומים צפויה ירידה, יציבות או אולי שיפור? מה מאפיין "סופר מזדקנים" – אנשים שמוחם נשאר צעיר, חרף גילם המבוגר? בהרצאה ניתן טיפים מאת מומחים עולמיים לחקר הזדקנות המוח, על כיצד לשמור על מוח צלול, בריא, חד וסקרן בגיל השלישי. 

 

 

עלות הקורס לבני 60+:     320  ₪ (40 ₪ להרצאה)

עלות הקורס לקהל הרחב: 360 ₪ (45 ₪ להרצאה)

 

  • מספר התשלומים בהתאם למספר חודשי הקורס.

הערות

ההרשמה לקורס מלא בלבד, לא ניתן להירשם להרצאות בודדות.

תתאפשר התנסות במפגש ראשון בלבד, בתשלום. לאחר המפגש הראשון ניתן לבטל את הפעילות בהודעה מידית, בכתב בלבד, על גבי טופס ביטול הנמצא באתר העמותה. מהמפגש השני והלאה לא ניתן לבטל את ההרשמה לקורס. עלויות הקורסים מפורטות מתחת לכל קורס בנפרד.

קבצים מצורפים

אלבום תמונות

עמותת מרחבים- עמותה לוותיקי משגב, מרכז מועצה אזורית משגב (בצמוד למועדון כפרי משגב), ד.נ משגב 20179
טל: 04-9990314, פקס: 04-9990623, דוא"ל: sari@merchavim-misgav.org.il