פרופ' רחל אליאור על קצה המזלג. מביאים את האוניברסיטה אליכם..

מרצה/ים

פרופ' רחל אליאור:

מועדים

21/06/2021 - 19/07/2021 ערב יום ב', 18:00 - 19:30(56700)

לתוכנית החוגים המלאה לפי ימים לחצו כאן

מקום

אולם הרצאות 1+2 (בית מרחבים)

עלות

260 ₪

פרטים נוספים

פרופ' רחל אליאור

 חוקרת ישראלית, פרופסור אמריטה

ומופקדת הקתדרה על שם ג'ון וגולדה כהן לפילוסופיה יהודית באוניברסיטה העברית.

אליאור מלמדת בחוג למחשבת ישראל באוני' העברית

ומכהנת כעמיתת מחקר בכירה במכון ואן ליר בירושלים.

מרצה מבוקשת ומרתקת מאין כמוה.

ימי שני בשעות 18:00-19:30

בתאריכים: 21.6.21, 5.7.21, 19.7.21

 

  1. מי כתב את המגילות הגנוזות?

מגילות מדבר יהודה נמצאו בשנת 1947 ומאז ועד היום זהות כותביהן ונסיבות כתיבתן וגניזתן שנויות במחלוקת. ההרצאה תעסוק בתיאור החטיבות השונות של ספריית המגילות המונה 930 קטעים באורך שונה ובנסיבות כתיבתן, בזיקה למחלוקות הדתיות והחברתיות במאות האחרונות לפני הספירה, במימדים המיסטיים של ספריית המגילות וביחס בין כהנים למלאכים הבא בה לידי ביטוי.

 

2. סבתא לא ידעה קרוא וכתוב על הלימוד ועל הבורות, על השעבוד ועל החירות  

הספר, שנכתב על ידי פרופ' רחל אליאור,  דן בהשפעתו המכרעת של הסדר הפטריארכלי, מאז העת העתיקה עד המאה ה־20, על מציאות חייהן של נשים שונות בתרבויות ובדתות שונות. לדברי המחברת, במסגרת סדר זה ראה העולם היהודי את האישה כחוטאת ונאשמת, כמקוללת וכנענשת על חטא גן עדן, וכן השפיע השפעה מכרעת על העולם הנוצרי ועל העולם המוסלמי. הספר מתמקד בנשים בדתות ובתרבויות שונות, מהעת העתיקה, שבה נחשבו כרכוש אבותיהן ובעליהן, נאסר עליהן ללמוד, לנהל את חייהן ברשות עצמן ולרשת את חלקן ברכוש משפחתן והן הקדישו את כל חייהן לשירות הבעל והמשפחה. הדיון עוסק במשמעות העובדה שאין בספרייה בת מאה אלף הספרים של העם היהודי, בין ראשית הדפוס ועד סוף המאה ה־19, אף חיבור של אשה יהודייה בדפוס או בכתב יד בשפה העברית, שזכה להכרה והוקרה בימי חייה. המחברת דנה בצידוקים שהושמעו למצב זה בעם ישראל ובאומות העולם.

 

3. גלגוליו של הרעיון המשיחי

הרעיון המשיחי, אשר מבטיח שהכל יכול להיות אחרת ושהגאולה המובטחת לא תאחר לבוא ומשיח בן דוד בוא יבוא, גם אם יתמהמה, היה הרעיון שליכד את כל תפוצות ישראל בגולה במשך אלפי שנים. העם היהודי נוסד כקהילת זיכרון בעלת עבר משותף בסיפורי המקרא ובעלת עתיד משותף בסיפור הגאולה, חי בגלות במשך רוב שנות קיומו, מגלות אשור וגלות בבל באלף הראשון לפני הספירה , ועד גלות חורבן בית שני  בימי טיטוס ואדריאנוס, שהחלה במאות הראשונה והשנייה לספירה והסתיימה רק עם הכרזת מדינת ישראל.

ההרצאה תעסוק בשאלה איך החל הרעיון המשיחי ואיך התפתחה תורת הגאולה, מתי משיח בן דוד הפך מדמות אלוהית חוצה גבולות  לדמות אנושית מתעתעת, מה משמעותה של המשיחיות הנוקמת המקדימה את המשיחיות הגואלת, ומה המשמעות של המשיחיות הקבלית לעומת המשיחיות השבתאית ומה מקומו של הרעיון המשיחי במאה ה-20 וה-21. 

 

עלות הקורס: 260 ₪ (ב-2 תשלומים)

להרשמה  לחצו כאן

קבצים מצורפים

עמותת מרחבים- עמותה לוותיקי משגב, מרכז מועצה אזורית משגב (בצמוד למועדון כפרי משגב), ד.נ משגב 20179
טל: 04-9990314, פקס: 04-9990623, דוא"ל: sari@merchavim-misgav.org.il