חודש הרמאדן במועדונים הבדואים

מחזירים עטרה ליושנה -במועדונים הבדואים של מרחבים

חודש הרמדאן מסתיים בימים אלו ובמועדונים הבדואים של עמותת מרחבים ציינו אותו בחידושה של מסורת שכבר כמעט חדלה להתקיים.

בימים עברו נהגו הנשים הבדואיות בכל כפר להתכנס יחד לקראת סוף חודש הרמאדן  ולהכין בצוותא את העוגיות המיוחדות "קעק אל עיד" לכבוד עיד אל פיטר המציין את סוף הרמאדן .

נשות החמולה היו מתכנסות בכל יום אצל אשה אחרת ותוך כדי צום הרמאדן היו מכינות יחד כמויות ענק של עוגיות בהן מכבדים את האורחים בחג ולמחרת היו עוברות לביתה של האישה הבאה,  להכין את העוגיות שלה. העשייה המשותפת הזו כמעט ועברה מן העולם והיום למרות שעדיין מכינים את העוגיות, הרי שזו מלאכה שנעשית באופן מצומצם.

בשבוע שעבר התכנסו נשות המועדונים הבדואים לוותיק של מרחבים וחידשו את המסורת – בכל אחד מהמועדונים  ישבו הנשים ויצרו ביחד כמו פעם את העוגיות – האירוע עורר התרגשות רבה בקרב הוותיקות שזוכרות את הימים בהן היו עושות את המלאכה ביחד. הן שמחו מאוד לחברותא המשותפת הזו, העלו זכרונות, סיפרו ספורים הקשורים להכנה וביקשו להמשיך ולקיים את האירוע בכל שנה. תוך כדי העבודה התברר כי לכל כפר יש את המתכון הייחודי, התבלין המסוים בו משתמשים ,צורת העוגייה ולעתים גם אופן האפיה שונה. הנשים הביאו איתן את הפינצטות איתן יוצרים את קישוטי העוגיות ואפילו את התנורים הניידים לאפייה.

השנה בשל הקורונה לא נערך אירוע ארוחת האיפטר המסורתי של עמותת מרחבים ובמקומו חולק למשתתפי המועדונים שי מיוחד לרגל הרמאדן -מגשים עמוסי כל טוב – שוקולדים ופירות יבשים אותם נהוג לחלק לאורחים בחג – השי שימח את הזקנים ואף היו שציינו שזה יקל עליהם את האירוח בחג.

צוות המועדונים לא השאיר אף משתתף בלי שי ומי שלא יכול להגיע למועדון קיבל את השי בביתו – בעזרתן של בנות השירות הלאומי מפרויקט "אהלינה".

עמותת  מרחבים מברכת את כל תושבי המועצה המוסלמים בחג של ברכה, אחווה ואחדות. עיד סעיד!

עמותת מרחבים- עמותה לוותיקי משגב, מרכז מועצה אזורית משגב (בצמוד למועדון כפרי משגב), ד.נ משגב 20179
טל: 04-9990314, פקס: 04-9990623, דוא"ל: sari@merchavim-misgav.org.il