טיול מועדוני הבדואים לחיפה-כרמל נובמבר 2017

14/11/2017 07:21

לרגל יום הקשיש הבינלאומי, בסוף חודש אוקטובר תחילת נובמבר יצאו כ -150  ותיקים מהכפרים כאמנה, חוסניה, דמיידה וסאלמה לטיול בחיפה ובכרמל. ותיקי המועדונים התכנסו בתחנת הרכבת החדשה בכרמיאל לנסיעה חגיגית, לחלקם הגדול אגב, זו הפעם הראשונה לנסיעת ברכבת! חוויה משמעותית. התחנה הראשונה בטיול הייתה בתחנת השמונה בחיפה שם שוכן  מוזיאון רכבת ישראל,  בבנייני האבן ההיסטוריים של תחנת חיפה מזרח, היא, תחנת המוצא של "רכבת העמק" המיתולוגית, המציג את תולדות הרכבות בארץ ישראל, מאז חנוכת הקו הראשון בשנת 1892 בין יפו לירושלים ועד לתנופת הפיתוח של רכבת ישראל בהווה ובעתיד. הביקור וההדרכה שם ריתקו את הוותיקים.

התחנה השנייה ביום הטיול הייתה סיור רגלי מודרך בדליית אל כרמל והשוק. מהמרכז ההומה פנו אל תוך אזור "גלעין הכפר העתיק", העיר העתיקה שהוקמה במאה ה-16. שם שמעו קצת היסטוריה ופגשו זוג מועין ופותה חלבי, שהחליטו להגשים חלום והקימו את "מרכז המבקרים יסמין"  לריחות פולקלור ותרבות. שם שמעו הרצאה על חיי הדרוזים באזור ומורשתם. כמו כן, הזדמנה לוותיקי משגב הבדואים חוויה מענייננת, הכרת הצמחים הנמצאים בפתחי בתיהם, מוכרים, אך אינם מודעים לכך שמשמשים גם  כצמחי מרפא ומונעים מחלות קשות. הביקור במרכז, כלל ארוחת בריאות, פיתה מקמח מלא עם לבנה, שמן זית, זעתר, סמבוסק, עלי גפן, זיתים, גבינה, תה צמחים וקפה ירוק...הנאה צרופה!

מדליה אל כרמל המשיכו נרגשים מהביקור לעבר המוחרקה, (קרן כרמל) סיירו במנזר המשתייך למסדר הכרמליתים, שמעו בקשב רב את סיפורו של המקום,  מגג המנזר תצפית מרהיבה על הגליל, עמק יזרעאל והרי מנשה.

 

יוסרא סואעד רכזת הפעילות בכפרים הבדואים במשגב מסכמת,  כי היה טיול מרגש, מהנה,  מרתק ומשמעותי עבור הוותיקים. זהו טיול ראשון לשנת הפעילות תשע"ח ועוד היד נטויה. כל הפעילויות מטעם עמותת מרחבים לוותיקי משגב בשיתוף עם הוועדים המקומיים. 

עמותת מרחבים- עמותה לוותיקי משגב, מרכז מועצה אזורית משגב (בצמוד למועדון כפרי משגב), ד.נ משגב 20179
טל: 04-9990314, פקס: 04-9990623, דוא"ל: sari@merchavim-misgav.org.il