גרמניה, עבר הווה ועתיד

מרצה/ים

ד"ר עפר ולדמן:

מועדים

27/06/2021 - 25/07/2021 בוקר יום א', 09:00 - 10:30(123467)

לתוכנית החוגים המלאה לפי ימים לחצו כאן

מקום

אולם הרצאות 1+2 (בית מרחבים)

עלות

כלול במנוי מרחבי בוקר

פרטים נוספים

גרמניה - עבר הווה ועתיד

ימי א' 09:00-10:30

בתאריכים: 27.6.21, 4.7.21,11.7.21 25.7.21

מרצה: ד"ר עפר ולדמן.

ד"ר עפר ולדמן הגיע לברלין בשנת 1999 בעקבות הקריירה המוסיקלית שלו על פי הזמנתו של דניאל ברנבוים.

במקביל השתלב בחיים התרבותיים והפוליטיים בגרמניה. כיום כותב ומשדר טור פוליטי, תכנית תחקירים ותסכית עטור פרסים ברדיו גרמניה ומשמש כמרצה ופרשן אורח בטלויזיה ובעתונות הגרמנית.

מומחה בהיסטוריה של מזרח ומערב גרמניה וביחסי גרמניה ישראל.

סילבוס הקורס:

 

גן עדן מוקף חומה

ברוכים הבאים למזרח גרמניה. מדוע הוקמה? כיצד נראו חיי היום יום מאחורי חומת ברלין? ואגב החומה: כיצד הוקמה? מדוע נתן המערב את ברכתו להקמתה? מדוע נפלה – ומדוע ניתן לומר היום שנפלה מוקדם מדי?

ההרצאה משלבת מבט אינטימי רצוף באנקדוטות וחידודים בליווי מצגת על מזרח גרמניה, תולדה של מחקר רב שנים, החל מעיצוב הסלון הסוציאליסטי דרך השאלות הרות הגורל של המלחמה הקרה, ועד לסיבה לעליית הימין הקיצוני בשטחי מזרח גרמניה לשעבר כיום, שלושים שנים אחרי שגרמניה אוחדה לה יחדיו.

אנגלה מרקל וגרמניה המאוחדת : בין תקווה למשבר

ד"ר אנגלה מרקל, שעשתה את צעדיה הראשונים בפוליטיקה מיד לאחר נפילת החומה, ושמורשתה הפוליטית עיצבה, לטוב או לרע, את גרמניה ואירופה של ימינו, עומדת לקראת סיום כהונתה כקנצלרית גרמניה. ההרצאה תוקדש לקורות חייה של ד"ר מרקל השזורים בתהפוכות הפוליטיקה הגרמנית והאירופית: איחוד גרמניה, פיגועי ה11. לספטמבר, משבר היורו ומשבר הפליטים, הברקזיט, ועד לימינו אנו, בשעה שמרקל נפרדת מבמת ההנהגה הגרמנית.

משבר הפליטים

במרחק כמה עשרות מטרים ממחנה הפליטים הסורי שהוקם בשיאו של משבר הפליטים האירופי ב2015, על שטחו של שדה התעופה המושבת "טמפלהוף" בדרום ברלין, ניצב שלט קטן, המציין כי ממקום זה בדיוק המריאו יהודים, פליטי שואת אירופה, מאדמת ברלין לכל קצוות תבל. לא ניתן להבין את סיפורה של גרמניה של ימינו מבלי להכיר את גלי הפליטים שעברו דרכה. כמעט בכל משפחה גרמנית יש סיפור על פליטות, ונדמה כאילו כל סיפור וסיפור חוזר על אותו דפוס, גם אם באופן מעט שונה.

באמצעות ארבעה סיפורים, על ארבעה פליטים, עוקבת ההרצאה אחרי גלי הפליטים ששטפו את גרמניה, עד לגל האחרון של פליטי מלחמת האזרחים הסורית.

עוד יש לי מזוודה בברלין

סיור ווירטואלי בין עבר, הווה ועתיד בבירת גרמניהבאמצעות אתרים שונים ברחבי העיר :

פרקים אפלים והתחדשות של ימינו, סיפורי מרגלים מימי המלחמה הקרה ומועדוני טכנו, קאבארט שנות העשרים ומסעדות ישראליות-פלסטינאיות.

להרשמה לחצו כאן

הערות

כפעילות אחת במנוי בוקר

עמותת מרחבים- עמותה לוותיקי משגב, מרכז מועצה אזורית משגב (בצמוד למועדון כפרי משגב), ד.נ משגב 20179
טל: 04-9990314, פקס: 04-9990623, דוא"ל: sari@merchavim-misgav.org.il